Sběr moče 24h - návod pro pacienta

 

 

Vážená paní, vážený pane,

 

abychom mohli posoudit Váš zdravotní stav, potřebujeme znát výdej některých látek močí v celodenním období. Pro tato vyšetření  budete sbírat  veškerou moč za 24 hodin do čisté nádoby. Nejlépe se hodí např. skleněná láhev 3l  nebo větší PET láhev. Sběr moče probíhá od rána do rána následujícího dne.

 

Postupujte přesně podle následujících pokynů:

 

1.     Ráno v 06.00 hodin (např. neděle) se vymočíte naposledy do WC. NE  DO SBĚRNÉ NÁDOBY !  Od této doby budete veškerou další moč (i při stolici) sbírat do lahve označené I. Po naplnění této lahve můžete pokračovat ve sběru moče do lahve označené II. Po 24 hodinách, tj. další den ráno opět v 06.00 (např. pondělí), se do láhve vymočíte naposledy.

 

2.     Během vyšetření jezte stejnou stravu jako dosud a vypijte za 24 hodin cca 2 litry tekutin. Pokud pijete více a naplníte obě lahve za kratší dobu než za 24 hodin, sbírejte další moč do další zcela čisté nádoby, pokud možno z umělé hmoty. Nejnutnější léky užívejte  bez přerušení podle pokynů lékaře po celou dobu sběru moče, ostatní po poradě s Vaším lékařem po dobu sběru moče vynechte.

 

3.    Láhve s močí uchovávejte během sběru na chladném a temném místě dobře zakryté.

 

4.    V den ukončení sběru moče Vám odebereme krev na paralelní vyšetření. Dostavte se proto v den ukončení sběru moče nalačno mezi 07.00 - 10.00 do ODBĚROVÉHO CENTRA GALEN – přízemí polikliniky naproti Nemocnici v Ústí nad Orlicí. Žádanku a moč přineste s sebou, nebo je přímo doručte do laboratoře Oddělení klinické biochemie a diagnostiky Nemocnice v Ústí nad Orlicí.

        Ve Vysokém Mýtě se můžete na odběr a odevzdání moče dostavit na odběrové místo (Poliklinika, ul Gen. Závady 116) nebo přímo v laboratoři nebo u svého ošetřujícího lékaře.

        V jiných lokalitách můžete moč odevzdat u svého ošetřujícího lékaře.

 

  

 

Přesné dodržení pokynů je podmínkou vyšetření

 

Děkujeme za spolupráci.

 

  

                                                                                                      Dr.Karel Kohoutek

                                                                                                      Oddělení klinické biochemie a diagnostiky

                                                                                                      NPK, a.s., Orlickoústecká nemocnice

                                                                                                      Tel.: +420 465 710 300