Největší dilema současné bioetiky? „Editace genomů,“ sdělil teolog a biolog Marek Vácha

Největší dilema současné bioetiky? „Editace genomů,“ sdělil teolog a biolog Marek Vácha
22. března 2023
Hrajeme si na Boha, když zasahujeme a měníme genetickou výbavu celých organismů? A je to vůbec správná cesta? Nejen tyto otázky nastolila přednáška přednosty Ústavu etiky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marka „Orko“ Váchy, která se uskutečnila v posluchárně Pardubické nemocnice v rámci programu Přátelská nemocnice.

Největší bioetický problém současné planety

 „Editaci DNA pomocí systému CRISPR-Cas9 považuji za největší bioetický problém současné planety,“ řekl známý teolog, biolog a autor oblíbených knih o spiritualitě Marek „Orko“ Vácha.

„Článek 13 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně z roku 1997 konstatuje, že zásahy do genomu jsou možné pouze pro preventivní, diagnostické nebo léčebné účely a jen tehdy, nebude-li změněna DNA žádného z potomků,“ uvedl Marek „Orko“ Vácha.

Technologie CRISPR však umožňuje editaci genů ve velkém rozsahu. S její pomocí už ostatně byla pozměněna genetická informace lidských embryí. „První dvě děvčata narozená z toho experimentu v Číně si tuto změnu budou nést celý život. A také jejich děti a děti jejich dětí,“ dodal přednosta Ústavu etiky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Nový milník biologie: hmota začala měnit sebe samu

„Technologie CRISPR představuje nejuniverzálnější nástroj genového inženýrství v historii molekulární genetiky. Podle prestižního vědeckého časopisu Science se dokonce jednalo o objev roku 2015,“ poznamenal populární biolog, podle něhož je tento nástroj využitelný od syntetické biologie až po zemědělství.

„V listopadu 2018 bylo dosaženo nového milníku biologie: hmota začala měnit sebe samu. V současnosti nelze dohlédnout, do jaké míry ovlivní editování genomů biologickou medicínu, zemědělství, ekologii a dokonce umění, stejně jako sebechápání člověka, kým je,“ podotkl vědec, který se věnuje hlavně otázkám evoluční biologie a lékařské a enviromentální etiky.

Ti, co se přednášky v Pardubické nemocnici nemohli zúčastnit, nemusí smutnit. S přednáškou nazvanou Editace genomů – největší dilema současné bioetiky zavítá Marek „Orko“ Vácha také do Orlickoústecké nemocnice. Uskuteční se ve čtvrtek 30. března 2023 od 13 hodin v zasedací místnosti dětského oddělení.  

Další aktuality

Konference zdravotníků NPK nabídla atraktivní témata a navštívil ji ministr Válek

29. května 2023

Jaká je vize i skutečnost fungování urgentních příjmů? Proč je důležité věnovat pozornost seniorům a dlouhodobě nemocným? Jaká úskalí jsou spojená s poskytováním zdravotní péče? Jak vypadá ambulance bolesti z pohledu sestry? Nejen tato témata se probírala z různých úhlů pohledu na IV. ročníku Konference zdravotníků Nemocnice Pardubického kraje (NPK).

Když děti učí děti, jak si správně mýt ruce

19. května 2023

Správná technika mytí rukou a jejich dezinfekce dokážou zachránit život. Navzdory zkušenostem z covidu stále existují lidé, kteří chybují. A právě toho si všimli (třeba i u svých spolužáků) dnes již žáci 7. ročníku Základní školy a Mateřské školy J. A. Komenského z Brandýsa nad Orlicí Václav Kudrna a František Cabalka a rozhodli se přijít s neotřelým nápadem. Před časem jej představili v Orlickoústecké nemocnici, kde vznikla prvotní inspirace.

Děkujeme našim sestřičkám za jejich obětavou práci

12. května 2023

V den výročí narozenin zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingalové, tedy 12. května, se každoročně slaví Mezinárodní den sester. Obětavé práce zdravotních sestřiček si vážíme i v Nemocnici Pardubického kraje. Sestry a ostatní zdravotnický personál stojí vždy v centru dění poskytování péče, protože role každého jednotlivého člena ošetřovatelského týmu je v systému zdravotní péče nezastupitelná a významná.