Nemocnice Pardubického kraje srdečně zve na přednášku Mgr. et Mgr. Marka Váchy, Ph.D. s názvem „Editace genomů – největší dilema současné bioetiky“.

Nemocnice Pardubického kraje srdečně zve na přednášku Mgr. et Mgr. Marka Váchy, Ph.D. s názvem „Editace genomů – největší dilema současné bioetiky“.
14. března 2023

Ve čtvrtek 16. 3. 2023 ve 13.00 hodin se uskuteční v přednáškovém sále budovy č. 13 Pardubické nemocnice přednáška Mgr. et Mgr. Marka Váchy, Ph.D. s názvem „Editace genomů – největší dilema současné bioetiky“. Druhý termín přednášky je stanoven také na čtvrtek, a to 30. 3. 2023 rovněž od 13.00 hodin. Poslechnout si ji můžete v zasedací místnosti dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice.

O čem přednáška bude? 

V přednášce bude stručně prezentována historie editování genomů zhruba od roku 2012 do současnosti, biologická podstata, technologie a využití a etická vyústění.

V listopadu 2018 bylo dosaženo nového milníku biologie: hmota začala měnit sebe samu. V současnosti nelze dohlédnout, do jaké míry ovlivní editování genomů biologickou medicínu, zemědělství, ekologii a dokonce umění, stejně jako sebechápání člověka, kým je.

Ti z vás, kteří se přednášky 16. 3. 2023 nebudou moci zúčastnit osobně mohou si ji poslechnout online, a to prostřednictvím tohoto odkazu ZDE.

Další aktuality

Konference zdravotníků NPK nabídla atraktivní témata a navštívil ji ministr Válek

29. května 2023

Jaká je vize i skutečnost fungování urgentních příjmů? Proč je důležité věnovat pozornost seniorům a dlouhodobě nemocným? Jaká úskalí jsou spojená s poskytováním zdravotní péče? Jak vypadá ambulance bolesti z pohledu sestry? Nejen tato témata se probírala z různých úhlů pohledu na IV. ročníku Konference zdravotníků Nemocnice Pardubického kraje (NPK).

Když děti učí děti, jak si správně mýt ruce

19. května 2023

Správná technika mytí rukou a jejich dezinfekce dokážou zachránit život. Navzdory zkušenostem z covidu stále existují lidé, kteří chybují. A právě toho si všimli (třeba i u svých spolužáků) dnes již žáci 7. ročníku Základní školy a Mateřské školy J. A. Komenského z Brandýsa nad Orlicí Václav Kudrna a František Cabalka a rozhodli se přijít s neotřelým nápadem. Před časem jej představili v Orlickoústecké nemocnici, kde vznikla prvotní inspirace.

Děkujeme našim sestřičkám za jejich obětavou práci

12. května 2023

V den výročí narozenin zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingalové, tedy 12. května, se každoročně slaví Mezinárodní den sester. Obětavé práce zdravotních sestřiček si vážíme i v Nemocnici Pardubického kraje. Sestry a ostatní zdravotnický personál stojí vždy v centru dění poskytování péče, protože role každého jednotlivého člena ošetřovatelského týmu je v systému zdravotní péče nezastupitelná a významná.