Společně za úsměv pro Orlickoústeckou nemocnici. Sbírku podpořilo 2 647 zákazníků

Společně za úsměv pro Orlickoústeckou nemocnici. Sbírku podpořilo 2 647 zákazníků
23. srpna 2023
Celkem 89 410 korun vynesla veřejná sbírka Společně za úsměv pro Orlickoústeckou nemocnici. Tu uspořádal Nadační fond S námi je tu lépe! ve spolupráci s obchodním družstvem KONZUM Ústí nad Orlicí.

2 647 příspěvků od zákazníků

„Za tento dar jsme moc rádi. Těší nás, že i v dnešní době, kdy z různých stran slyšíme, jak se zvyšují životní náklady, se najde značné množství lidí, kteří jsou ochotni podpořit Orlickoústeckou nemocnici,“ řekl oblastní ředitel pro zdravotní služby Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice Vratislav Dědek.

„Šlo o 2 647 jednotlivých příspěvků od zákazníků obchodního družstva KONZUM Ústí nad Orlicí. Prostřednictvím třicetikorunových kuponů, které byly k dispozici v našich prodejnách, se vybralo 79 410 korun,“ vysvětlil ředitel obchodního družstva KONZUM Ústí nad Orlicí Miloslav Hlavsa a dodal, že k této částce pak vedení obchodního družstva přidalo z firemních zdrojů částku 10 000 korun.

Na co půjde výtěžek sbírky?

„Prostředky poputují na společný projekt dětského, neurologického a ARO oddělení Orlickoústecké nemocnice. Jeho cílem je pořízení tzv. bed-side EEG, tedy přenosného EEG přístroje. Díky němu je možné zaznamenávat mozkové aktivity a momentální stav mozku pacienta přímo na lůžku,“ sdělil člen správní rady Nadačního fondu S námi je tu lépe! a současně primář ORL Orlickoústecké nemocnice Josef Hájek.

Využití tento přístroj najde nejen na oddělení, která projekt předložila, ale napříč celou nemocnicí. „Na dětském oddělení se stále častěji setkáváme s dětmi, i velmi malými dětmi, které mají poruchy na pomezí neurologie, psychiatrie i dalších oborů a objevují se u nich projevy, u nichž těžko odhalujeme, co je způsobuje. A přestože máme skvělé zobrazovací metody, povětšinou jsou to metody statické, to znamená, že nezobrazují, co se v mozku děje. Proto věříme, že přenosný EEG by nám velmi pomohl,“ uvedl primář dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice Luděk Ryba příklad, kde by přístroj našel uplatnění. Přenosné EEG však může dobře posloužit například i pro odhalování poruch spánku nebo u pacientů v bezvědomí.

Nespornou výhodou přístroje je, že zvládne několikahodinové záznamy, umožňuje jejich bezdrátový přenos a lze jej využít nejen u lůžka pacienta, ale i v domácím prostředí.

Tradiční sbírka vynesla přes půl milionu korun

Veřejná sbírka Společně za úsměv pro Orlickoústeckou nemocnici trvala od začátku května do konce června 2023. „Jde o tradiční sbírku. Uskutečnili jsme již 7. ročníků. První se konal už v roce 2014,“ upřesnil Miloslav Hlavsa. „Za tu dobu se podařilo získat na různé projekty Orlickoústecké nemocnice 569 tisíc korun,“ dodal ředitel obchodního družstva KONZUM Ústí nad Orlicí.

„Máme radost z toho, že zatím poslední dva ročníky byly vůbec nejúspěšnější, kdy se podařilo získat nejvíc finančních prostředků v historii,“ poznamenal Josef Hájek.

„Je to důkaz toho, že našim zákazníkům na Orlickoústecké nemocnici záleží,“ prohlásil Miloslav Hlavsa.