Když se začátkem nového tisíciletí začalo rýsovat zbrusu nové dětské oddělení v Ústí nad Orlicí – jedno z nejhezčích na východ od Aše – bylo jasné, že rozpočet nebude stačit na veškeré vybavení, kterým jsme si přáli zpříjemnit a usnadnit dětem i jejich blízkým pobyt v nemocnici. Nejen na hračky, pestrou výzdobu, dřevěné lodě nebo velrybu, ale i televize, videa, notebooky, rozkládací křesla, a dokonce i některé přístroje bylo nutno sehnat peníze od sponzorů. Učili jsme se tak kromě své medicínské profese i oslovovat firmy či jednotlivce a žádat o podporu dobré věci. Brzy jsme zjistili, že lidé v našem regionu jsou neuvěřitelně štědří a vstřícní. Před otevřením nového oddělení v roce 2002 se podařilo postupně pořídit vybavení za nejméně dva miliony korun. Bez toho by oddělení nevypadalo tak, jak vypadá. Výsledek, pevně věříme, stál za to.

Tím ale naše starosti neskončily. Pocit, že teď máme vše potřebné a že je hotovo, nevydržel dlouho. Tu se něco rozbilo, tam něco chybělo, na trhu se objevil nový užitečný přístroj atd. Prostředky nemocnice na všechno logicky nemohly stačit, a navíc – měli jsme přece nové oddělení! Naštěstí přízeň rodičů dětí, místních firem i neznámých lidí vytrvala. Každý rok nám desítky větších i menších dárců pomáhají udržovat či zlepšovat úroveň oddělení. Jsou mezi nimi někteří, kteří nám přispívají opakovaně, jiní pomohou jednorázově. Statisícových částek si vážíme stejně tak, jako stokorunových, vděční jsme i za účelné věcné dary.

Dlouhý seznam sponzorů vyvěšujeme každý rok na barevných vlaječkách přímo na oddělení, nyní jsme se ale rozhodli všem, bez kterých by naše práce nevypadala tak, jak vypadá, poděkovat i na stránkách dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice.

Takže, milí spoluobčané, dobří lidé, kteří myslíte na druhé a jste ochotni pomáhat – přijměte upřímný a srdečný dík všech pracovníků dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice a vězte, že Vaše laskavost a ochota jsou pro naši práci a chod nemocnice nesmírně důležité a že si jich mimořádně vážíme.

Jménem kolektivu dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice

prim. MUDr. Luděk Ryba