Syndrom náhlého úmrtí kojence není literární raritou, ale bohužel tragickou realitou, která potká v ČR rodiče přibližně jednoho dítěte z tisíce. Náhlá smrt dosud zdravého človíčka hluboce zasahuje každý rok řadu rodin ale i zdravotníků, kteří většinou přicházejí na scénu "pět minut po dvanácté". 

Navzdory dobře organizovanému systému první pomoci se záchranář profesionál dostává k pacientovi většinou za více než 5 minut od zástavy oběhu či dýchání, a tudíž je výsledek jeho úsilí limitován poškozením pacientova mozku nedostatkem kyslíku. Jediným racionálním řešením se nám, lékařům z dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice, jeví zaškolení rodičů v poskytování laické kardiopulmonální resuscitace (kříšení) kojencům. Od ledna 2009 jsme zařadili takové školení do kurzů předporodní přípravy.

Dvouhodinová přednáška obsahuje teoretický úvod a následně praktický výcvik na resuscitačních modelech. Na závěr si každý účastník odnáší kartičku se základními pokyny a čísly. Na kurzu vás také seznámíme s monitory dechu a zájemcům umožníme pronájem přístroje od Nadace Křižovatka.

V běžné praxi se pouze každý desátý laik dokáže zhostit úlohy zachránce a dokáže poskytnout první pomoc. Toto nepříznivé číslo je třeba změnit. Od roku 2010 jsme proto rozšířili nabídku zácviku v resuscitaci pro rodiče dětí jakéhokoliv věku.

Kurzy resuscitace pro dvojice se konají vždy ve středu od 13.00 hodin v 2. patře dětského oddělení. Přihlásit se na kurz resuscitace je možné na stránce naší porodnice (kurz B).

Poplatek za účast na kurzu, který se hradí na místě, je 300 Kč pro jednu až dvě osoby.